Skriešanas gaitas analīze

Kas ir gaitas analīze?

Gaitas analīze ir metode kā noteikt biomehāmiskas novirzes gaitas laikā - citiem vārdiem sakot, tas ir veids kā novērtēt jūsu gaitu staigājot un skrienot.

MySport veikalos mēs veicam skriešanas gaitas analīzi, lai piemeklētu jums piemērotākos skriešanas apavus.

Izmantojot video analīzi, mēs analizējam kā jūsu pēdas skrējiena brīdī pieskaras skrejceļam un noskaidro vai jūsu pēdas krīt uz iekšu (pārpronācija), nepietiekami virzās uz iekšpusi (nepietiekama pronācija jeb supinācija) vai paliek neitrālā pozīcijā. Ņemot vērā šo informāciju, jūsu traumu vēsturi un skriešanas distances, mēs piemeklēsim Jums piemērotākos skriešanas apavu no plašā apavu sortimenta.

Skriešanas apavu speciālists

Kā tas notiek?

Mūsu veikalos skriešanas gaitas analīzes aprīkojumā ietilpst skrejceļš pa ko skriet, kamare filmēšanai un dators, kas aprīkots ar kvalitatīvu video apstrādes programmu.

Analīzes pirmajā daļā mēs uzņemsim īsu veido (aptuveni 20 sekundes), kā jūs skrienat pa skrejceļu ar basām kājām vai ar neitrrāliem apaviem, kuriem nav vai ir neliela amortizācija. Šis video palīdzēs noteikt nepilnības jūsu skriešanas gaitā.

Pamatojoties uz uzfilmētā videomateriāla novērtējumu, mēs pēc tam piemeklēsim otru apavu pāri, kas piemērots jūsu pēdas tipas un skriešanas veidam. Šie būs vai nu atbalsta apavi, kas novērš pārlieku lielu pronāciju vai arī neitrālie apavi, kas piemēroti skrējējiem, kam pēdas tips ir neitrāls vai ar nepietiekamu pronāciju.

Kad būsiet beidzis skriet pa skrejceļu ar otru apavu pāri, mēs salīdzināsim uzfilmētos kadrus un novērtēsim rezultātus.

Kā tiek veikta pēdas gaitas analīze

Viss gaitas analīzes process aizņems aptuveni 15 minūtes un šajā laikā jums būs jāskrien 1 minūti arī raitā solī, lai rezultāti būtu pēc iespējas precīzāki. Skriešanas gaitas analīzi mēs veicam jebkurā laikā (veikalu darba laika ietvaros) un jums nav nepieciešams uz to iepriekš pieteikties. Palīdzēsim Jums izvēlēties piemērotākos skriešanas apavus.


Izprast pronācijas tipus: pārpronācija, nepietiekama pronācija un neitrāla pronācija.

Pronācija notiek locītavā zem potītes. Tā ir uz iekšu vērstā pēdas sānsveres kustība tūlīt pēc tam, kad tā pieskaras zemei. Kad cilvēks iet vai skrien, pronācija palīdz samazināt sākotnējās saskares triecienu. Bez tās katra soļa pilnais trieciens tiktu pārraidīts augšup pa kāju un ietekmētu apakšējo locekļu normālo dar­bību. Papildus tam, ka pronācija darbojas kā trieciena amortizators, tā arī palīdz pēdai „atpazīt”, uz kāda veida pamata tā atrodas, stabi­lizējot un pielāgojot to reljefa tipam. Mūsdienās skriešanas apavi tiek modelēti dažādiem pronācijas tipiem. Cilvēka pēdas pronācijas tips ir ļoti nozīmīgs faktors, izvēloties piemērotākos skriešanas apavus.

Izšķir trīs pronācijas tipus:

Pārmērīga pronācijaPārmērīga pronācija

Pārmērīga pronācija ir aptuveni 70% iedzīvotāju, tāpēc šis visbiežāk sastopamais pronācijas tips skrējēju vidū. Šajā gadījumā liela daļa svara tiek pārnesta uz pēdas iek­šējo jeb mediālo pusi, un, skrējējam virzoties uz priekšu, slodzei tiek pakļauta iekšējā mala, nevis pēdas priekšdaļa. Pārmērīga pronācija visbiežāk ir cilvēkiem ar zemu pēdas velvi un plakano pēdu. Skrējējiem ar pārmērīgu pronāci­ju vajadzētu izvēlēties atbalsta apavus.

Nepietiekama pronācija jeb supinācijaNepietiekama pronācija jeb supinācija

Nepietiekama pronācija ir pronācijas tips, kad pēda nevēršas uz iekšu pietiekami. Papēža ārējā jeb laterālā mala saduras ar zemi palielinātā leņķī, un normālas pro­nācijas tikpat kā nav, kā rezultātā notiek spēcīga satricināju­ma pārraide caur kājas apakšējo daļu. Šī laterālā pēdas noslogošana turpinās visu gaitas stājas fāzi, iespaidojot arī skriešanas efektivitāti. Šāds pronācijas tips visbiežāk novērojams skrējējiem ar augstu pēda velvi. Skrējējiem ar nepietiekamu pronāciju vajadzētu izvēlēties neitrālos apavus.

Neitrāla pronācijaNeitrāla pronācija

Neitrāla pronācija visbiežāk tiek novērot skrējējiem ar normālu pēdas velvi. Neitrāls pronācijas tips ir tādā gadījumā, kad skrējējam piezemējot pēdu tā no sākuma pieskaras ar ārējo malu un pēc tam kontrolēti krīt uz iekšpusi, vienmērīgi sadalot svaru un absorbējot triecienu. Spiediensa tspēriena brīdī sadalās vienmērīgi no pēdas priekšpuses. Ja ir normāls pronācijas tips, var skriet ļo­ti dažādos apavos, tomēr piemērotāki būs neitrālie apavi.


Kā noteikt pronācijas tipu

Vislabākais veids kā noteikt pronācijas tipu ir veikt gaitas analīzi kādā no mūsu veikaliem. Bet ja nav iespēja atbraukt uz veikalu ir veids kā varat pats noteikt savu pēdas tipu. Tas ir slapjās pēdas tests. Šis tests ir noderīgs tad, ja kopš pēdējā testa (gaitas analīzes mūsu veikalā) jūsu gaita ir mainījusies. Bet ņemiet vērā, ka šis tests ir tikai aptuvens, vislabāk ir veikt atkārtotu skriešanas gaitas analīzi.

Slapjās pēdas tests


Neaizmirstiet:

  • Ne vienmēr visdārgākie apavi ir piemēroti jūsu pēdas tipam. Augstākā cena nozīmē, ka apavi ir kvalitatīvi un komfortabli, bet ne vienmēr piemēroti tieši jums.
  • Mēs parasti iesakām iegādāties skriešanas apavus, kas ir par 0,5-1,5 cm lielākus apavus nekā jūsu ikdienas apavi, lai tie nespiestu skriešanas laikā, jo skrienot pēda piepamst un pēdas velvei nogurstot tā iesēžas.
  • Apavi, kas ir ērti staigāšanai ne vienmēr būs ērti skriešanas laikā. Pirms iegādājaties apavus veicat pēdas testu un izmantojat iespēju veikt nelielu testa skrējienu pa mūsu skrejceļu.

Asflata skriešanas apavi


Visbiežāk uzdotie jautājumi

Vai gaitas analīze ir tā vērta?

Jā, viennozīmīgi! Regulāri skrienot nepareiza tipa apavos jūs riskējat iedzīvoties dažādās traumās, kas saistītas potītēm, ceļgaliem, gūžām, mugurkaulu un sprandu. Gaitas analīze aizņem tikai 15 minūtes un tā ir bez maksas. Apmeklējiet kādu no MySport veikaliem un ļaujat sev izbaudīt mierīgu skrējienu.

Cik maksā gaitas analīze?

Necik! Gaitas analīze ir bezmaksas, ja iegādājaties apavus kādā no mūsu veikaliem.

Cik bieži ir jāveic gaitas analīze?

Mēs rekomendējam gaitas analīzi veikt vienu reizi gadā, jo regulāri skrienot jūsu gaita dabīgi mainās.

Ja esmu atradis sev piemērotu apavu modeli vai man to pašu iegādāties arī pērkot jaunus apavus?

Skriešanas apavu ražotāji saviem apaviem regulāri veic kādas izmaiņas un uzlabojumus, tāpēc var gadīties, ka jaunās sezonas modelis jums vairs nav piemērots. Lai būtu drošs par jaunākā modeļa uzlabojumiem un vai tas ir līdzīgs iepriekšējam, konsultējieties ar mūsu skriešanas speciālistiem.

Cik bieži man jāmaina skriešanas apavi?

Pamatā apavi jāmaina pēc 800 -1000 kilometriem. Tas atkarīgs no jūsu svara un seguma pa kādu skrienat. Tiem kas skrien 5 kilometrus 3 reizes nedēļā, apavi kalpos 10 līdz 12 mēnešus. To vai apavi savu mūžu ir nokalpojuši varat noteikt pēc starpzoles, ja tā ir saspiesta vai arī pēc zoles, ja tā ir pārmērīgi nodilusi.

Mēs rekomendējam negaidīt kad jūsu apavi būs pilnībā nolietoti. Pareizāk ir iegādāties jaunu pāri apavu, kad redzat, ka esošo mūžs iet uz galu, lai varat pārmaiņus skriet ar vieniem un otriem apaviem, tādā veidā ieskrienot jaunos apavus un pieradinot pēdas pie tiem.

Kāpēc manos jaunajos apavos uzberž tulznas?

Skriešanas apaviem ir jābūt ērtiem no tā brīžā, kad jūs tos uzvelkat. Visbiežāk tulznas uzberž ja ir nepareizi izvēlēts apavu izmērs vai arī nav skriešanai piemērotas zeķes. Ja tulznas uzberž uz pirkstiem, tad visbiežāk pie vainas ir pārāk mazs apavu izmērs. Ja tulznas uzberž uz pēdām, tad apavs ir pārāk liels vai arī zeķes nav piemērotas skriešanai.

* Rakstu sagatavojis un publicējis SIA MySport. Rakstu pārkopēt un pārpublicēt ir stingri aizliegts.

Atstāt komentāru