Padomi kā izvēlēties kalnu velosipēdu

Meklē sev piemērotāko kalnu jeb mtb velosipēdu? Te būs svarīgākie punkti, kas jāņem vērā:

  • Velosipēda veids: kalnu velosipēdi ir dažādi. Dažādiem braukšanas stiliem ir pieejami dažādi velosipēdi. Tāpēc pirmkārt ir nepieciešams saprast pa kurieni un kā Jūs plānojat braukt.
  • Pamata aprīkojums: Svarīgākās velosipēda komponentes ir rāmis, rati un to izmērs, amortizators, pārslēdzēji un bremzes. Nepieciešams saprast kāda līmeņa aprīkojums Jums nepieciešams.
  • Komforts: Pēdējais, bet ne mazsvarīgākais ir izvēlēties sev piemērotu velosipēda izmēru. Vislabāk to varēs izdarīt uz vietas mūsu MySport veikalos.

Ņem vērā! Šie ir pamata ieteikumi kā izvēlēties kalnu velosipēdu. Vislabākais ir atbraukt uz kādu no mūsu MySport veikaliem un izvēlētis sev piemērotāko ar mūsu speciālista palīdzību.

Kalnu velosipēdu tipi

Hardtail kalnu velosipēdi

Šie kalnu velosipēdi parasti ir aprīkoti ar vienu (priekšējo) amortizatoru vai arī bez amortizatora. Šis ir populārākais MTB velosipēdu veids Latvijā. Šie velosipēdi ir ļoti universāli, ar tiem varēsiet braukt pa meža takām, zemes un asfalta ceļiem, kā arī izmantot pārvietojoties pa pilsētu. Šie velosipēdi ir viegli, tie labi ripo un ir ļoti manevrētspējīgi. Šī tipa velosipēdi tiek izmantoti arī MTB maratonos.

Full Suspension velosipēdi

Šī tipa kalnu velosipēdi ir ar diviem amortizatoriem un iedalās vēl vairākās apakšgrupās. Cross country tipa, kas ir piemēroti XCO disciplīnai un MTB maratoniem. Trail un Enduro tipa, kas vairāk piemēroti kalniem un braukšanai no tiem. Downhill velosipēdi, kas piemēroti nobraucienam no kalnam. Latvijas sacensībām full suspension velosipēdi ir lieliski piemēorti. Latvijas trasēs, kur bieži jābrauc pa sakņainām meža takām, pļāvām, īsiem un stāviem nobraucieniem, šie velosipēdi nodrošina kompfortablu braukšanu. DTG-MySport komanda, izcīnot uzvaras abos lielākajos MTB seriālos, lieliski pierādījā to, ka Full Suspension velosipēdi Latvijas trasēm ir ļoti piemēroti.

Scott Full Suspension velosipēds

Kalnu velosipēdu aprīkojums

Amortizators

Kalnu velosipēds ir aprīkots ar priekšējo amortizatoru, kas lieliski absorbē vibrācijas. Lielākajai daļai velosipēdu šis amortizators ir nobloķējams, lai nepieciešamības gadījumā (pa līdzenu ceļu) tas nedarbotos.

Ratu izmērs

Šobrīd kalnu velosipēdiem pieejami trīs izmēri: 26", 27,5" un 29"

  • Ar 26" ratiem šobrīd pamatā ir aprīkoti budžeta klases kalnu velosipēdi, cenā līdz 400 eiro (reizēm 500). Šādus velosipēdus mēs rekomendējam jauniešiem, kuri tikko izauguši no bērnu velosipēdu modeļiem.
  • 27,5" velosipēdus rekomendējam jauniešiem un īsāka auguma sievietēm (līdz 175cm). 27,5" kalnu velosipēdi labāk pārvar nelīdzenas virsmas nekā 26" velosipēdi.
  • 29" velosipēdi šobrīd ir vispopulārākie un lielākā daļa modeļu kalnu velosipēdu ir aprīkoti ar tieši šāda izmēra ratiem. 29eri ir nedaudz gausāki uz paātrinājumiem un manevrēšanu, bet šie velosipēdi krietni labāk ripo un pārvar škēršļus. Šie velosipēdi ir lieliski piemēroti garākiem pārbaucieniem. Ar šāda tipa velosipēdu Latvijas MTB maratonu trasēs varēsiet uzrādīt labākus rezultātus nekā ar 26" vai 27,5" MTB velosipēdiem.

Rāmja materiāls

Kalnu velosipēdi pamatā ir pieejami ar trīs dažādiem rāmja materiāliem: metāla, alumīnija un karbona.

Metāla rāmji tiek izmantoti budžeta klases velosipēdiem līdz 300 eiro.

Alumīnija rāmi ir vispopulārākie. Tiek tiek izmantoti velosipēdiem no 300-2000+ eiro. Alumīnija sakausējumi ir dažādi. Augstākas klases alumīnija velosipēdiem ir vieglāka materiāla rāmis, tam ir sportiskāka (uz rezultātu tendēta) ģeometrija, kā arī tā ražošanas process ir krietni sarežģītāks.

Karbona velosipēdi paliek ar vien populārāki. Karbona rāmis ir vieglāks un stingrāks nekā alumīnija rāmis un tas labāk absorbē vibrācijas. Visiem augstākā līmeņa velosipēdiem šobrīd ir oglekļa šķiedras jeb karbona rāmji.

Ātrumu pārslēdzēji

Ātrumu skaitu iegūst sareizinot priekšējo zobratu skaitu ar aizmugurējo zobratu skaitu. Šobrīd kalnu velosipēdi ir pieejami ar ātrumu skaitu no 18 līdz pat 30.

Ātrumu pārslēdzēju kvalitāte iet soli solī ar velosipēda rāmja, amortizatoru un ratu kvalitāti. Jo augstāka līmeņa būs iepriekšminētais aprīkojums, jo augstāka līmeņa būs arī ātrumu pārslēdzēji.

Lielākā daļa kalnu velosipēdu ir aprīkoti ar Shimano pārslēdzējiem, bet sacensību velosipēdu izvēlē konkurenci Shimano sastāda Sram pārslēdzēji. Budžetas klases velosipēdi būs aprīkoti ar Shimano Tourney vai Altus pārslēdzējiem, vidējas klases ar Alivio vai Deore, bet augstākā līmeņa Shimano XT vai XTR aprīkojumu.

Bremzes

Mūsdienas kalnu velosipēdi pamatā ir aprīkoti ar disku bremzēm. Tikai dažiem budžeta klases velosipēdiem ir V-bremzes.

Disku bremzes iedalās divos veidos: hidrauliskās un mehāniskās. Mehāniskās bremzes ir ar trosi, bet hidrauliskās ar eļļu. Lielākā daļa kalnu velosipēdu ir aprīkoti ar hidrauliskajām disku bremzēm.

Disku bremzes atšķirībās no v-bremzēm labi bremzē visos laika apstākļos.

MTB velosipēdi

Komforts un izmēra izvēle

Velosipēds, kurš ir piemērots Jūsu auguma parametriem un atbilst Jūsu braukšanas stilam, vienmēr sagādās patīkamu braukšanu. Pareizi izvēlēts velosipēda izmērs un aprīkojums nodrošinās to, ka velosipēdu būs vieglāk kontrolēt un tas labāk ies uz priekšu. Pamatā rāmja izmēru nosaka pēc auguma, bet, ja augums ir uz robežas, tad ņem vērā kāju iekšējo augumu un roku garumu.

Iegādājieties Jums atbilstoša izmēra velosipēdu, apmeklējot MySport veikalu: mūsu veikalos speciālisti Jums palīdzēs izvēlēties piemērotāko velosipēda modeli un izmēru, lai Jūsu braukšana būtu pēc iespējas komofortablāka un braukšana Jums sagādātu baudu. Apmeklējot mūsu veikalus Jums vienmēr būs iespēja izmēģināt dažādus velosipēdus.

Veic testa braucienu: pirms velosipēda iegādes iesakām veikt izmēģinājuma braucienu turpat pie veikala, lai saprastu vai uz velosipēda jūtieties ērti un tas Jums ir piemērots.

Kalnu velosipēdu apkopes

Izbraucot velosipēdu no MySport veikala tas ir pilnībā gatavs lietošanai. Mūsu velo meistars to ir apsktaījis, pārbaudījis un saregulējis.

Iegādājoties velosipēdu mūsu veikalā mēs nodrošinām divas bezmaksas garantijas apkopes, kurās Jūsu velosipēds tiks pārbaudīts un saregulēts. Izmantojiet šo iespēju, lai Jūsu velosipēds kalpotu ilgi un uzticami.

Dodoties braucienā iesakām vienmēr ņemt līdzi velo somiņu, kurā ir kamera vai ielāpi un rokas pumpi.

Pēc braukšanas pa lietu vai slapju ceļu notīrīet un ieeļojiet ķēdi.

Un neizmirstiet par ķiveri! Tā nepieciešama katrā braucienā.

Gaidīsim Jūs mūsu veikalos, mūsu eksperti, kuri paši regulāri piedalās kanu velosipēdu sacensībās, palīdzēs Jums izvēlēties piemērotāko kalnu divriteni.

Lai labi ripo!

Atstāt komentāru